Naposledy aktualizováno: 06.07.2022 17:17:18
Na úvodní stranu

Místní knihovna Miřetice

Bohužel zastupitelstvo obce neschválilo zřízení knihobudky ani vytvoření obecního znaku. Dobrá zpráva je, že v nejbližší době bude na návsi alespoň nová vývěska. 

images_4.jpg


Vše o Miřeticích na https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/2117/miretice/

t_tourism.jpg

Všimněte si, že Miřetice nemají svůj obecní znak, hlasujte o tom v nové anketě.



Líbila by se vám v Miřeticích také knihobudka ? Přečtěte si o projektu níže a hlasujte v anketě. Podle mých informací by zřízení knihobudky stálo cca 5000 Kč.

http://www.knihobudka.cz/projekt/

1000x1000-1404379938-knihobudka.jpg knihobudka-okrouhla.jpg imagejpeg.jpg


Informační
průvodce
mikroregionem

 


Paměť stromů - co pamatují stromy se můžete podívat do rubriky "zábava", ale také do Kroniky obce Miřetic na str. 10, kde je psáno, že v roce 1923 bylo zakoupeno 30 lip a cituji " Na večer po denní práci scházeli se jinoši, aby místo neužitečného lelkování kopali jámy a sázeli lípy". Na str. 11 je dále popisována slavnost, při které zasazení třicáté lípy přihlíželo 300 účastníků (nabízí se otázka na které akci v Miřeticích bylo 300 účastníků?) Tyto skoro stoleté lípy (posledních 6!) jsou zmíněny na vývěsce Obecního úřadu. Co říkáte nedáme jim ještě šanci ? Hlasujte v rubrice ankety!

OBRÁZEK : lipa2.jpg

(ilustrační foto)


15.11. zesnul P. Jaroslav Ptáček, O.Cr. (1928 - 2016), člen řádu Křížovníků s červenou hvězdou a velký ctitel sv. Anežky.

OBRÁZEK : 15167720_1207793239311986_3391940936950450840_o_1.jpg


 

Miřetice z ptačí perspektivy 

 


 

Dokumenty

-  Miřetická kronika byla založena v roce 1925, patří k nejvýznamějším dokumentům obce . Možná se nám podaří ji časem digitalizovat, zatím uvádím přepis týkající se kapličky (autor Jiří Foller)

 


 


Miřetice a okolí § Regionální literatura

 

Obec Miřetice je třetí nejmenší obcí mikroregionu Blaník, nachází se v jižní části okresu Benešov a je součástí Vlašimské pahorkatiny.

Rozprostírá se na vyvýšenině s dominujícím vrchem zvaným „Vršek“. Jeho nadmořská výška je 520 m. Z tohoto místa lze pozorovat okolní krajinu v plné své kráse. Nejnápadnější je nedaleká Javornická hůra a Židův kopec. (Kdo hrajete geocaching)

Obec se může  pyšnit malebnou krajinou a klidným, příjemným prostředím a je možné, že právě hezká krajina se zalíbila i bájnému rytíři Miřicovi, který se zde údajně usadil a Miřetice založil.

 

Z nejstarších dob se o Miřeticích mnoho záznamů nedochovalo. První doložený zápis o obci pochází z roku 1274. PhDr. J. Blahoslav uvedl, že v této době byla obec Miřetice majetkem vladyky Čechana. Dále se o Miřeticích dovídáme z díla P. Antonína Norberta Vlasáka „Dějiny okresu Vlašimského“. Zde se můžeme dočíst o panošovi Vilémovi z Miřetic, který údajně daroval peněžní dar kostelu ve Zdislavicích. Tentýž spisovatel zaznamenal také údaj o počtu obyvatel v roce 1870, který říká, že zde žilo 255 katolíků a 25 židů.

 

Nejhezčím místem je však zdejší kaplička z r. 1852 se zvoničkou, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, která každý den oznamuje obyvatelům poledne a klekání.

 

První zmínka o kapličce v místní kronice:

List č. 1 List č. 2 List č. 3 Liat č. 4 List č. 5 

 

V její bezprostřední blízkosti stojí malý kamenný pomníček, který je věnován místnímu rodákovi – profesoru hudby panu Karlu Filipovi. Kolem kaple je vysázen parčík s keři a květinami. Zde se nachází také pomník vystavěný v roce 1925, věnovaný miřetickým vojínům padlým v první světové válce. 

 

V klidném prostředí, které je z jedné strany lemováno lesem, se nachází sportovní areál, jenž v několika předešlých letech prodělal významnou rekonstrukci. Je zde fotbalové hřiště s prostornou tribunou, tenisový kurt a víceúčelové hřiště, které slouží ke konání společenských a kulturních akcí. V areálu je k dispozici také stánek s občerstvením a sociální zařízení. Ke sportovišti vede bezprašná komunikace a návštěvníci mohou využít prostorné parkoviště.

 

Miřetice se staly rodištěm několika významných osobností. Za zmínku stojí například již zmiňovaný Karel Filip nebo MUDr. Vladimír Vondráček, který se stal přednostou výzkumné psychiatrické laboratoře a pražské kliniky. Napsal trilogii Lékař vzpomíná, kde též o rodných Miřeticích píše.

 

V obci žije 157 obyvatel v 60 domech. Výměra obce je 280 ha, hustota obyvatel 55,35 ob./ km2. Správně spadá obec pod město Vlašim, kde je finanční úřad, pověřený úřad, stavební úřad a matrika. Vlašim je od Miřetic vzdálena 8 km

 

Ještě se zmíním o nejvyšším místě zvaném Vršek. Dochovala se nám práce žákyně základní školy, kterou si můžete přečíst v tomto odkazu. Dále zde v loňském roce proběhlo svěcení kříže, podrobnosti budou v nejbližšší době ve fotogalerii.

 

Fotografie:

 OBRÁZEK : image4.jpg  OBRÁZEK : image5.jpgOBRÁZEK : kaplicka_0011.jpg   OBRÁZEK : 16_45_sm1.jpg

 

Ze života obce:

OBRÁZEK : masopust.jpg OBRÁZEK : les.jpg OBRÁZEK : fichtl.jpg 

 

OBRÁZEK : skolaci1.jpg

  

   


 

 

 Literatura z regionálního fondu naší knihovny:

 

  Prof.MUDr. Vladimír Vondráček, DrSc. – Lékař vzpomíná rodina Vondráčků pochází z Miřetic

 

  P.Jaroslav Ptáček O.Cr – Novéna ke sv.Anežce České, Křížová cesta se sv. Anežkou Českou